Ağır eşyaların taşınmasında bazı araçlardan yararlanılır. Bu araçlar, eşyaların zarar görmeden ve kolay bir şekilde taşınmasına yardımcı olurlar. Özellikle hamalların en büyük eşya taşıma yardımcılarından bir tanesi, eşya taşıma ipi ve kemeridir.

Eskiden eşya taşıma ipi kalın urganlardı. Bu kalın urganlar, taşınacak olan eşyaların birkaç bölgesinden bağlanır ve sabitlenirdi. Buradaki amaç günümüzde de olduğu gibi eşyanın kaymasını önlemek ve güvenli bir şekilde taşımaya yardımcı olmaktır.

eşya taşıma ipi

eşya taşıma ipi

Günümüzde kullanılan eşya taşıma ipleri genel olarak dağcıların kullandığına benzer, halatlardır. Sık dokuma örgüden imal edilen bu halatlar, tonlarca yükün ağırlığına dayanabilir. Eni geniş olduğu için de eşyayı daha iyi kavrayacak niteliktedir.

Eşya taşıma ipi – Eşya taşıma aparatı

Aslında eşya taşıma aparatları arasında sayılan eşya taşıma ipi aparatının yanı sıra, taşımacılıkta kullanılan diğer araçlarda bulunur.

Yeni nesil eşya taşıma halatlarının yan parçalarını da eşya taşıma aparatları arasında sayabiliriz. Yük taşıma arabası da aslında bir tür eşya taşıma aparatıdır.

Eşya taşıma kemeri

Kemerler, vücudun uygun herhangi bir yerinden destek alınarak taşıma yapılmasını sağlayan araçlardır. Ağır yüklerin taşınmasında oldukça işe yarayan araçlardan bir tanesi olan eşya taşıma kemerleri, taşımacılık sektöründe uzun zamandan beri kullanılıyor.

Yük gerdirme kiti olarak geçen bu ürün, bünyesinde bulunan kol sayesinde kolayca gerdirilebiliyor. Eşyayı yüksek oranda kavrama özelliğine sahip olan eşya taşıma kemeri, 4 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Ayrıca 5 cm eninde bulunan kemerler polyester malzemesinden üretiliyor. 10 metre boya sahip olanların yanı sıra daha küçük, ya da daha büyük uzunluklarda da piyasada satılıyor. Taşımacılıkta ise 10 metreden daha küçük olan boylarının kullanılması yaygın olarak görülüyor.

10 mm galvaniz kancası sayesinde ise tutma kuvveti oldukça yüksek hale geliyor.

eşya taşıma ipi

eşya taşıma ipi

Genel olarak aşağı yukarı yukarıda belirttiğimiz özelliklerde olan taşıma kemerleri, en ağır eşyaların bile kolayca taşınabilmesine olanak sağlıyor.

Özellikle dar olan bina koridorlarında, kısa mesafelerde oldukça yararlı olabiliyorlar.

Eşya taşıma ipi kategorisinde olan, eşya taşıma kemerleri ayrıca yük taşıyan hamalların ağır eşyalardan dolayı sakatlanmalarının da önüne geçmiş bulunuyor.